Sağlıklı Beslenme

Hastalıklara Karşı Organik Gıda

Sağlıklı olmak ve hastalıklardan kurtulmak adına tüketilen besinlere dikkat edilmelidir. Bunun için, besinlerin doğal ve taze olması son derece önemlidir. Gıda tüketiminde özellikle son zamanlarda organik gıda tüketimi önem kazanmıştır. Gıda tüketimi sırasında bilinçli olmanız gerekmektedir.

Hastalıklar İçin Organik Gıdalar
Organik gıdalar en basit tanımıyla, ekilmesi, büyütülmesi, toplanması, biriktirilmesi ve sunumuna kadar birçok evrede herhangi bir kimyasal, yapay, sentetik ve benzeri işlem ve madde uygulanmamış, en başından sonuna kadar doğal süreçte meydana getirilmiş besinlerden hazırlanıyor. Sağlıklı besinler denilince akla organik gıdalar gelmektedir. Günümüzde genetiği değiştirilmiş gıda sayısı artmakta.  Bu sebeple önemi ve değeri artmıştır.  Organik gıdaların vücuda ve zihne faydası vardır. İnsan bedenini kuvvetlendirdiği gibi hastalık zamanlarında da direnci artırıp hastalığı ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır. C vitamini içeren organik gıdalar ya da  metabolizma güçlendirici meyve ve sebzeler buna yardımcı oluyor. Organik kurutulmuş bitkiler de kaynatıldığında hasta insanların bağışıklığını artırmaktadır.

Organik Gıdaların Önemi
Organik gıdalarla takviye her zaman için paketlenmiş ürüne ve ilaçlara göre tercih edilmektedir. Antioksidan ve gençleştirici etkisi sebebiyle cilt üzerinde de etki gösteriyor. Sağlıklı beslenme için gerekli olduğu gibi sağlığın iyileşmesinde de etkilidir. Bu yüzden,  tercih edilmektedir. Katkı maddeli gıdaların büyük bir zararı olduğu kanıtlanmamakla beraber, organik gıdaların daha yararlı olduğu kesin olduğu için de tüketilmelidir. Günümüzde katkı maddeli gıdalara ulaşım arttığı için organik gıdalar daha nadir bulunmakta ve fiyat olarak fazla olması olumsuzdur. Gün geçtikçe insanların sağlıklı beslenmeye yönlenmesiyle önemi de artmıştır. Bu yüzden artışı beklenmektedir. Organik gıdalar, hiçbir radyasyon ve genetik değişim programlarına tabi olmadığı için insan genetiği üzerinde de olumsuz etki yaratmamaktadır. Sebze ve meyvelerin yanı sıra, et ürünlerinde de doğal ortamda beslenen büyükbaş ve kümes hayvanları daha sağlıklı ve besin değerleri açısından daha yüksek değerdedir. Antibiyotik kullanılmadığı için de daha değerlidir. Suni gübre ve zirai ilaçlar kullanılmayan ürünler ve gıdalar her alanda kullanılmalı ve tercih edilmelidir.