Genel, Kilo Koruma, Kilo Verme

İnsan Neden Kilo Alır?

Birçok insan kilo probleminden yakınıyor. Aldıkları kiloları veremedikleri gibi her geçen gün mevcut kilonun üzerine biraz daha almak büyük bir sıkıntı haline geliyor. Aşırı kilosundan kurtulmak isteyen birçok insan yaptıkları diyete rağmen bir sonuç alamadıklarında özgüven eksikliği gibi ruhsal durumlar ile de karşılaşabiliyorlar. Böyle durumlarla karşılaşmamak ve sağlıklı şekilde kilo verebilmek için öncelikle insanların neden kilo aldıklarını bilmeleri gerekiyor. Kilo almanın birden fazla nedeni olduğu söylenebilir.

 

Stres Kaynaklı Kilo Alımı

İnsanların yoğun iş temposu ve daha birçok yaşamsal sıkıntılar kilo almanın en büyük nedenleri arasındadır. Çok fazla sorumluluk sahibi olmak, finansal açıdan çeşitli baskılara maruz kalmak, ev ve çocuklarla ilgili sorunlar derken insanların metabolizmaları ciddi bir yavaşlamaya neden olabiliyor. Böyle durumlarda da birçok insan stresinden kurtulabilmek için çareyi yemek yemekte arıyor. Genelde de böyle durumlarda bol karbonhidratlı yiyecekler tercih ediliyor. Bunlar insanlarda yumuşatıcı bir etkiye neden olduğu için insanların en sevdiği gıdalar arasında bulunuyor. Ancak aynı zamanda da aşırı kiloya neden oluyor.

 

Düzensiz Uykunun Neden Olduğu Kilolar

İnsanların günlük yaşamda fazla koşturması ve kendine fazla zaman ayırmaması bedende bazı çöküntülere neden olabiliyor. Böyle zamanlarda bir sonraki güne tam olarak hazırlanabilmek için de insanların düzenli bir şekilde uyuması gerekiyor. Ancak günlük olması gerekenden daha az uyuyan insanlar hem bedensel birçok sorunla hem de kilo alma problemi ile karşı karşıya kalacaklardır.

 

Kullanılan İlaçlar Kilo Alma Nedeni

İnsanların kullandığı birtakım ilaçlar da kilo almanın en büyük nedenleri arasında bulunuyor. Eğer insanların kiloları aldıkları ilaçlardan sonra aşırı bir artış gösteriyorsa bu kişilerin mutlaka doktorları ile görüşmeleri gerekiyor.

 

Hastalık Süreci Kiloya Neden Olur

Hastalıklar da insanların kilo almasında önemli etkenlerden biridir. Özellikle hipotiroidi hastalığı çok kilo aldıran rahatsızlık türlerinden biridir. Tiroid hormonu insanların metabolizmasının yavaşlamasına neden olarak kilo almasına neden oluyor. Bunun yanında Cushing sendromu da yine insanlarda kiloya neden olan rahatsızlıklardan biridir. Bu tarz durumlarda yine insanların bir check up yaptırmaları ve kilo alımına neden olan bir rahatsızlıkları varsa erken tedavi yollarına başvurması gerekiyor.