Diyet, Kilo Koruma, Kilo Verme

Kısa Sürede Kilo Verme Yöntemleri

Kısa Sürede Kilo Verme Yöntemleri

Kısa sürede hızlı kilo vermek isteyenler için verilebilecek bazı tavsiyeler olacaktır. Bunların başında düzenli egzersiz ve düzenli bir uyku da kilo vermeyi kolaylaştıracak unsurlardır. Kısa sürede kilo vermek isteyenler, genellikle bazı gıda takviyeleri ve doğal olmayan ürünlere yönelirler. Bu tür maddeler, alındıktan sonra vücutta zararlı etkilere yol açabilecek özellikler taşımaktadır. Pek çoğu kalp ritmi üzerinde ağır etkiler yapacak ilaçlardır. Bu nedenle önerilen, doğal yollarla zayıflama yöntemlerinin benimsenmesidir.

Kilo Vermeye Yardımcı Besin Grupları Nelerdir?

Kilo vermeye yardımcı olacak besin grupları çok çeşitlidir. Yağlı ve şekerli gıda maddeleri ile fastfood ürünlerden kaçınmak bu dönemde, oldukça önem taşımaktadır. İlk sırada kafein içeren ürünler, su ve yumurtayı almak mümkündür. Yemeklerden belli bir süre önce içilecek olan su, midede tokluk hissi yaratacaktır. Ayrıca, metabolizmayı hızlandırıcı ve yağ yakıcı özelikleri de bulunmaktadır. Yeşil çay ve kahve tüketimi de makul sınırlar içerisinde önerilmektedir. Herhangi bir spor aktivitesine başlamadan önce içilecek Türk Kahvesi’nin metabolizmayı hızlandırdığı ve daha kolay kilo verdirdiği bilinmektedir. Yumurta, içerdiği protein ile hem tokluk hissi yaratması hem de az kalorili olması ile diyetlerde önerilen gıda maddeleri içerisindedir.

Egzersiz Programlarının Önemi

Hızlı kilo vermek isteyenlere verilecek önerilerin başında egzersiz yapılmasının gerekliliği söylenecektir. Egzersiz, kişinin yaşına ve fiziksel durumuna uygun olarak seçilmelidir. Belli bir yaşın üzerinde olan kişilerin çok ağır egzersizler yapmaları önerilmeyecektir. Bu egzersizler, spor salonlarında yapılabildiği gibi evlerde de uygulanabilecek pratik hareketler olabilir. Karın ve bel çevresini inceltecek hareketler, vücutta sıkılaşmayı sağlayacak hareketler, evlerde de yapılabilecektir. Her yaş grubunun rahatlıkla yapabileceği egzersizler arasında yürüyüşler de önem taşımaktadır. Belli bir süre tempolu şekilde yapılacak yürüyüşler, vücudun kas yapısı ve metabolizmanın hızlanması için önem taşımaktadır. Ayrıca kalp, damar rahatsızlıkları ve kolesterol için de iyileştirici etki sunacaktır.

Düzenli Uykunun Önemi

Kilo vermek isteyenler için alkol tüketiminin sınırlandırılması ve düzenli uyku saatleri de önem taşır. Yeteri kadar uyumamak, metabolizma üzerinde olumsuz etkiler gösterecektir. Yaş grubuna göre değişen uyku saat süresinin altında uyunmaması önerilmektedir.