Diyet, Kilo Koruma, Sağlıklı Beslenme

Obeziteye Karşı Sağlıklı Beslenme Önerileri

Obezite günümüzde halk arasında bilindiği ismi ile aşırı şişman olma halidir. Sağlıksız beslenme, düzensiz yaşam tarzı obeziteliğin başlıca sebeplerindendir. Vücuttaki yağ kütlesinin, yağsız kütleye oranla aşırı derecede artması sonucunda ortaya çıkan bu hastalık son yıllarda önemli ölçüde artış göstermiştir. Kişinin kendini belirli bir süreden sonra durduramaması, midesindeki genişliğin artması sonucu bu rahatsızlık ortaya çıkar ve kişinin yaşam kalitesini düşürür. Sağlıklı bir yaşam sürecinde devam edebilmek için kişinin aldığı enerji ile harcadığı enerji eşit bir şekilde devam etmesi gerekirken, obezitelikte bu durum aksi halde ilerlemektedir. Kişinin harcadığı enerji azaldıkça vücutta yağ dengesi geriye olarak ilerler ve buda obezite başlangıcına sebep olur.

Obezite Belirtileri ve Tedavisi 

Bilindiği üzere obezite belirtisi kişinin günden güne hızlı bir şekilde kilo alması, enerji dengesinin normal seviyede ilerlememesi ve tüketimin fazla olmasından dolayı ortaya çıkmaktadır. Aşırı yağlı gıdalarla beslenilmesi sonucunda kişide tokluk hissi oluşmaz ve süreç obeziteliğe doğru gider. Bunun dışında psikolojik sebepler, aile yapısındaki gen benzerliklerinden dolayı da bu durum ortaya çıkabilir. Obezite tedavisinde ilk önce kişi kendini bu duruma son vermeye hazırlamalıdır. Günümüzde gelişen teknolojik ilerlemelerle birlikte birçok kişiye bu hastalığın tedavisi uygulanmaktadır. Belirli bir diyet programı ve belirli bir kiloya indikten sonra cerrahi müdahaleyle obeziteliğe çözüm bulunabilir. Bununla birlikte spor, egzersiz gibi kişinin kendi imkânlarıyla da ölçülü bir kiloya inme durumu olabilmektedir. Bazı insanlar için obezite durumu bir süreden sonra kalıcı olarak ilerlediği için spor, diyet gibi durumlar yararlı olmayabilir bu durumda direk cerrahi bir tedaviye başlanılması önerilmektedir.

Obezite İçin Sağlıklı Beslenme Önerileri 

Kişi fazla kilolarından kurtulmak istiyorsa eğer mutlaka bir uzmandan yardım almalı ve vücuda göre bir diyet programı alıp, o programa uymalıdır. Fazla kalorili yiyeceklerden uzak durmalı, besin çeşitliliği en aza indirilmeli, gün içinde dengeli egzersizlerde yapılmalıdır. En önemli etkenlerden olan su tüketimi sağlanmalı , sebze ve meyve alışkanlığı kazanılmalıdır. Bu gibi durumlara dikkat ettikçe sağlıklı bir yaşam kazanılacaktır.