Diyet

Sağlıklı Diyet

Kilo sorunu yaşayanlar için kilo vermek ve forma kavuşmak son derece önemlidir. Bunun için çeşitli yollara başvuranlar, zaman zaman hüsrana uğrayabilmektedir. İşte bu nedenle, doğru beslenme biçimi ve doğru rejim teknikleri konusunda yeterli bilgi sahibi olunmalıdır.

Kaçınılması Gereken Zayıflama Yöntemleri

Hızlı kilo vermek amacı ile tercih edilen bazı yollar kişinin sağlığına ciddi zararlar verebilmektedir. Bu zararlı yollardan bir tanesi tek yönlü rejimlerdir. Son yıllarda sıklıkla gündeme gelen tek yönlü beslenme rejimleri birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Ancak yine pek çok kişi bu rejimlerden dolayı sağlıklarını kaybetmektedir. Vücudun ihtiyacı olan gıdaların bir kısmının alınmaması kısa süre zarfında onarılması zor sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Tek yönlü rejimleri uzun süre uyguladığı için kalp ve damar hastalıkları yaşayan kişiler vardır. Bu nedenle, rejimde ilk dikkat edilecek nokta dengeli bir beslenme biçiminin sağlanmasıdır. Diğer bir zararlı zayıflama yolu ise satılan zayıflama ürünlerinin kullanımıdır. Piyasada bulunan birçok zayıflama ürünü yalnızca Tarım Bakanlığı’ndan onay alabilmektedir. Ancak Sağlık Bakanlığı onayı olmayan ürünlerin kullanılması son derece risklidir. Bitkisel içeriği olduğu iddia edilen ürünlerin de zararı olmayacağının garantisi yoktur. Kimi bünyeler, kimi bitkilere tepki verebilir ve istenmeyen sonuçlar doğabilir. Bu nedenle bu tarz ürünlerden kaçınmak gereklidir. Kilo verilirken amaç, kısa zamanda kilo vermek değil, makul zamanda sağlıklı bir şekilde kilo vermek olmalıdır.

Sağlıklı Diyet İçin Uzman Desteği

Sağlıklı bir diyet programının uygulanabilmesi için en garantili yol, konunun uzmanı ile çalışmaktır. Diyet için bir uzmana başvurulduğunda, ilk adım olarak kişinin sağlık testleri yapılır. Kilo vermeye engel olabilecek bir sağlık problemi varsa en baştan tespit edilir. Özellikle tiroid ve insülin problemleri söz konusu olduğunda kilo vermek neredeyse imkansız hale gelmektedir. Bir uzmana danışıldığı takdirde, bu sorunlar ilk adımda tespit edilir. Buna yönelik diyet uygulamaları ile de sorunlar çözülür. Bir sorun bulunmaması halinde; uzman tarafından, kişinin cinsiyetine, yaşına ve sağlık durumuna göre bir diyet programı çıkarılır. Sağlıklı bir şekilde zayıflama süreci böylelikle başlar. Konunun uzmanı tarafından, diyet programına ek olarak egzersiz programı da verilir. Diyetisyen tarafından süreç yakından takip edileceği için hata yapma olasılığı da en aza inecektir.