Diyet, Sağlıklı Beslenme

Sağlıksız Beslenme Vücudu Yoruyor

Sağlıksız Beslenme Vücudu Yoruyor

Yetersiz ve dengesiz beslenme vücudun fonksiyonel olarak çalışmasını engeller. Hastalıklara karşı vücut direncimiz azalır. Vücudun büyüme, gelişme ve normal çalışmasına engel olur. Doğru beslenme sağlığımız açısından çok büyük etkiye sahiptir. Dengeli beslenmezsek gün içerisinde rutin işlerimiz de aksaklıklar oluşmaya başlar. Vücudumuzun hemen hemen her besine gıdaya ihtiyacı vardır. Eğer eksik veya hiç almamaya başlarsak yararlı gıdaları vücudumuz bunun sinyallerini bize vermeye başlar. Doktorunuzda tahlillerinizi verdikten sonra hangi vitaminlerin eksik olduğunu söyler. Ve dengeli beslenmeniz konusunda sizi uyarır. Sağlık çok hayati bir yer teşkil eder. Sağlıklı olmak zorundayız günlük hayatımızı idame ettirebilmemiz için sağlıklı besinler tüketmeliyiz.

Düzensiz Beslenmenin Vücuda Etkileri

Her besinden alarak bütün besinlerin vitamininden faydalanabiliriz. Düzenli olarak beslenmenizi aksatmazsanız hayatınız da o kadar sağlıklı ilerler. Bu döngü birbirine bağlantılıdır. İyi beslenme beraberinde sağlıklı uykuyu da getirir. Her şeyin fazlası zarar olduğu için et ağırlıklı veya un ağırlıklı olarak beslenseniz de bunların bir denge içerisinde tüketilmesi gerekir. Elbette ki vücudun her şeye ihtiyacı vardır. Una, şekere, yağa da fakat hepsinden aşırıya kaçmadan alınması gerekir. Balık sevmeyen biriyseniz hiç yemiyorsanız vücudunuzun balığa da ihtiyacı vardır. Sevmediğiniz besinleri sevilebilir hale getirip tüketmelisiniz. Mesela ıspanak yemeğini sevmiyorsanız onu baharat ve havuçla harmanlayarak çok daha lezzetli ve yenebilir hale getirip tüketebilirsiniz.

Yeterli Ve Dengeli Beslenenlerin Görünümü

Uzmanlara göre yeterli ve dengeli beslenen kişiler, dışardan sağlam, canlı ve konsantre bakar, cildi pürüzsüz ve parlaktır, saçları ışıldar, güçlü ve gelişimi normal seviyededir, iyi gelişmiş düzgün kol ve bacaklara sahiptir. Baş ağrıları olmaz, iştahlı ve çalışma azmi olan kişiliğe sahiplerdir, vücut endeksi normaldir, zihinsel, psikolojik ve sosyal gelişimi pozitiftir. Rutin çalışma hayatına sahip olan kişilerdir. Dengeli beslenmeyen sağlıksız düzensiz beslenen kişiler de ise bu sayılanların tam aksini görürüz. Bir besini aşırı tüketen kişi de karında şişkinlik, bir yorgunluk ve tembellik, isteksizlik gibi durumlar görülür. Dengeli beslenme konusunda eğitim alınması ve insanların bilinçlendirilmesi gerekir.