Diyet, Diyet Yemek Servisi, Kilo Verme

Vegan Nedir Kimler Vegan Olur

Vegan Nedir Kimler Vegan Olur?

Bir beslenme biçimi olarak bilinen veganlık et ürünlerini, balık ve kümes ürünlerini tüketmemeye denilmektedir. Bir diyet yöntemi olarak tanımlamaktan çok farklı bir yaşam biçimi olarak tanımlanmaktadır. Bu seçimi yapan kişiler çevresel etkenlerden de etkilenerek belirli gerekçelerle bu beslenme şekline yönelmektedir. Veganlığın en temel amacı sağlıklı beslenme, sağlıklı ve kaliteli bir yaşan olarak bilinse de en önemli etken kişilerin hayvanlara olan saygısı bu durumu doğurmuştur.

Vegan Beslenmesi Nasıl Olur Ne İşe Yarar?

Vegan beslenmesinin elbette olumlu ve olumsuz yönleri bulunmaktadır. Vegan beslenenler tercihlerinin bitkisel besinlerden kullanmaktadırlar. Bazı veganlar sadece meyve, sebze, tahıl grubuyla beslenirken aşırı dikkat eden ve çevresel her türlü etkeni sorun eden kişiler sadece tahıl ürünleriyle beslenmektedir. Hem kilo verme açısında hem sindirim siteminin kolaylığı açısından iyi bir beslenme şekli olarak bilinse de et ve süt ürünleri kullanılmadığından kişilerde birçok rahatsızlığa da sebep olabilir. Dikkat bozukluğu, aşırı sinirli olma hali, psikolojik çöküşler, uykusuzluk gibi ruhsal rahatsızlıkları beraberinde getirme olasılığı mutlak bir kaçınılmazdır. Kişinin ilerleyen yaşıyla beraber farklı sağlık programlarına zemin hazırlıyor olsa da mutlaka b12, kalsiyum gibi hap takviyesi alınmalıdır. Olumsuz rahatsızlıklar yanında elbette iyi yanları da vardır. Kişinin bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi sağlıklı yaşam kalitesini de beraberinde getirmektedir. Vegan beslenme kurallarına göre en büyük etken su tüketimidir. Günde en az 10 bardak olacak şekilde vücudun arınması sağlanmalı  ve yenilen yemeğin dengesini sağlamalıdır. Türkiye’de veganlık konusu çok az bilinmektedir ve çok az bir kısım vegan olduğu için, vegan yiyeceklerini de bulmak zordur. Yurtdışında yaygınlaşmış olan bir durum olduğu için ürün çeşitleri çok azdır. Türkiye içinde organik olarak ürün satan marketler dışında vegan malzemesi bulmakta epey zorlaşmaktadır.

Kimler Vegan Olur?

Bu beslenme şekline adapte olabilen, sağlıklı yaşam tarzına geçmek isteyen herkes vegan olabilir. Vejetaryanlıkla karıştırılmamalı önceden edinilecek her türlü bilgi edinilmeli ve o şekilde başlanmalıdır. Sağlık probleminde sıkıntı olan kişilerin bu beslenme şekline geçmemesi önerilmemekte olup, her yaş grubu vegan olabilir.