Kilo Verme

Zayıflama Yolları

Kilo problemi yaşayan ve fazla kilolarından kurtulmak isteyen kişiler için birçok yöntem alternatif olarak sunulmaktadır. Bunlar arasında çok zararlı yöntemlerde vardır ve bilinçsiz kişilerce uygulanıp, üzücü sonuçlar alınabilmektedir. Bu sebeplerle, kilo vermeye karar verildiği zaman, doğru değerlendirmeler yapılarak doğru bir yol seçilmelidir. Kısa sürede sonuç almak adına sağlıksız yollara başvurulmamalıdır.

En Sağlıklı Zayıflama Yöntemleri

En sağlıklı zayıflama yöntemleri kesinlikle uzmanlar eşliğinde uygulananlardır. Sağlıklı ve kontrollü bir biçimde kilo vermek için bir uzmanın kişiye özel hazırladığı programdan yararlanmak doğru olacaktır. Kişinin insülin direnci veya bir başka sağlık sorunu varsa, öncelikle bu sorunun çözümüne yönelik bir diyet uygulanır. Ardından hızlı kilo verme yoluna gidilebilir. Sağlık sorunu bulunmayan kişilerin de kendi metabolizmalarına ve yaşam şekillerine uygun bir diyeti uzmana hazırlatmaları uygun olacaktır. Diyete ek olarak uygun bir egzersiz programı hazırlanmalıdır. Alınan ve yakılan kalori miktarı amaca göre düzenlenmelidir. Bu şekilde sağlıklı bir şekilde ve zamana yayarak fazla kilolardan kurtulmak mümkün olacaktır.

Sağlığı Tehdit Eden Zayıflama Yöntemleri

Son zamanlarda sıklıkla rastlanan sağlıksız kilo verme yöntemleri çeşitli üzücü haberlerle gündeme gelmektedir. Bunun nedeni, bilinçsiz bi şekilde, hızlı ve zahmetsiz kilo verme hayaliyle kolay yolun seçilmesidir. Piyasada ve internette satışa sunulan çok sayıda ürün vardır. Bunların büyük bir kısmı Sağlık Bakanlığı’ndan onay almamış ürünlerdir. Bu tarz ürünlerde Tarım Bakanlığı onayına zaman zaman rastlanmaktadır ve bu da yetersiz bir onaydır. Bitkisel içeriğe sahip olduğu iddia edilen ürünlerin içinde bulunan bazı bitkiler, kimi kişiler için ölümcül sonuçlar bile doğurabilir. Kişinin, bu ürünlerin içeriğinde bulunan tüm etkenlere olan hassasiyet derecesini bilmesinin imkanı yoktur. Bu nedenle bitkisel dahi olsa bu ürünlerin güvenli olduklarını söylemek imkansızdır.

Medikal Zayıflama Yöntemleri

Fazla kilolardan kurtulmak için çeşitli medikal yöntemler de bulunmaktadır. Ancak bu yöntemler herkes için uygun değildir. Mide ameliyatları ile çeşitli yöntemler kullanılarak hızlı kilo vermek mümkündür. Ancak bunun uygulanabilmesi için kişinin obezite teşhisi konmuş ve diyete yanıt vermemiş biri olması tercih edilir. Bu ameliyatların keyfi olarak yapılması söz konusu değildir. Yine estetik kaygılarla yapılan liposuction uygulamaları da zaman zaman tercih edilmelidir. Ancak bilinmelidir ki, bu uygulamalar kalıcı bir sonuç vermeyecektir. Yanlış beslenme söz konusu ise yağlar başka bir bölgede yeniden toplanabilir. Bu nedenle sağlıklı ve diyet odaklı bir zayıflama yöntemi ilk tercih olmalıdır.