Detoks, Diyet, Genel

Detoks Ne İşe Yarar?

Son yıllarda birçok diyet programlarında vazgeçilmez tarifler deneniyor. Oldukça fazla popülarite kazanan ve herkes tarafından yapılmak istenen detoks, vücut için oldukça önemli bir savunma mekanizması haline geliyor. Vücudu arındırmak ve metabolizmayı hızlandırmak için yapılan farklı yöntemler bulunuyor. Bu yöntemlerin başında her zaman detoks yer alıyor. Detoks birçok bitkiler ve çorbalar ile yapılabilen farklı beslenme türüdür. Amaç vücudu şaşırtarak toksinlerin vücuttan atılmasını sağlamaktır.

 Detoks Nasıl Yapılır?

Detoks günlük hayatta birçok kişi tarafından yapılabilir. Genellikle sıvı alımı ile yapılan detoks, farklı meyveler ve sebzeler kullanılarak hazırlanır. Detoks etkisi yaratmak için herhangi bir ürünü kullanmak ve su ile temasını sağlamak gerekir. Ülkemizde en çok tercih edilen su detoksu oluyor. Bir gün önceden hazırlayabileceğiniz detoks suyunu, gün boyu tüketerek vücudumuzu toksinlerden arındırır, iç organların temizlenmesini ve arındırılması sağlanır.

 Detoks Suyu Nasıl Yapılır?

Detoks suyu yapabilmek için gerekli olan malzemeler; 1 litre su, yeşil elma, nane,  salatalık, maydanoz, limon, kabuk tarçın, çilek, zencefil. Zerdeçaldır. Seçilen malzemeler iyice yıkanır ve hazırlanır. Tüm malzemeler bir gece önceden suyun içerisine eklenir. Ertesi gün sabahtan itibaren, her 2 saatte bir bardak detoks suyu tüketilir. Detoks suyu hazırlanırken tercih edilen meyveler ve sebzeler farklılık gösterebilir. Detoks suyundaki amaç meyveler ile suyun etkileşimini hızlandırarak, vücudu arındırma işlemini gerçekleştirmektedir. Meyvenin ve bitkilerin özveri suyun içerisine geçiyor. Etkileşim halinde olan su ve meyve özleri vücuttan toksinleri atıyor

Farklı Detoks Yöntemleri Bulunuyor

Birçok farklı detoks yöntemi bulunuyor. Genellikle sıvı alımı ile yapılan detoks kürleri, vücudun bağışıklık sistemini güçlendiriyor, metabolizmayı hızlandırıyor, kilo vermeyi ve yağ yakmayı kolaylaştırıyor. Çorba detoksu, ayran detoksu, yeşil yapraklı sebze detoksu,  su detoksu, lahana suyu detoksu, meyve suyu detoksu gibi birçok farklı detoks türü bulunuyor. Hazırlanan detoks kürleri, sabah ve akşama kadar tüm gün içerisinde tüketiliyor. Tüketilen detoks kürleri sayesinde, vücut güçleniyor, sindirim kolaylaşıyor, vücuttaki zararlı atıklar vücuttan atılıyor. Birbirinden  farklı detoks kürleri deneyerek vücudunuzu arındırabilir,  kilo vermeyi kolaylaştırabilirsiniz.