Detoks, Diyet, Genel

Detoks Nedir Faydaları Nelerdir?

Vücudumuz birçok organı barındıran ve günlük aktif olarak çalışan bir sisteme sahiptir. Her organın kendine göre yapması gereken sorumlulukları vardır. Her organ çalışırken değişik atık maddeler ile karşı karşıya kalabiliyor. Atık maddeler vücutta birikerek, insan hayatını olumsuz yönde etkiliyor. Vücuda herhangi bir şekilde giren ve atılması gereken toksinlerin ve zararlı atıkların vücuttan çıkarılmasını sağlayan detoks  bir arınma yöntemidir. Vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlayan detoks sistemi, farklı türler ile yapılabilir. Asıl amaç vücuttaki her türlü zararlı atıkların temizlenmesi için yapılan doğal girişimdir. Detoksun faydaları oldukça fazladır. Son zamanlarda oldukça popüler olan bu yöntem, diyetisyenler tarafından en fazla tercih edilen arınma programıdır.

Detoks Nasıl Yapılır?

Detoks yapabilmek için birçok farklı yöntem bulunuyor. Özellikle sıvı detoksları çok işe yarıyor. Detoks yapmanın belli başlı kuralları bulunuyor. Detoks yaparken hiçbir şekilde, et tavuk, süt, ekmek tahıllı gıdalar tüketilmiyor. Bu tarz günlük olarak tüketilen gıdaların yerine, taze sebze ve meyveler tüketiliyor. Genellikle taze sebzeler robotlardan geçirilerek sıvı hale getiriliyor. Detoks hazırlayabilmek için sebzeler ile farklı meyveleri karıştırarak bir karışım elde etmek gerekiyor. Bu karışımları yapabilmek için kullanılan meyve ve sebzeler, detoks etkili ve en çok tercih edilen meyveler kullanılıyor. Genellikle detoks yapmak için, sabah öğlen akşam hazırlanan bu karışımlar içiliyor. Detoks süresince katı gıda ve paketli gıdalar tüketmek yasaktır.

Detoksun  Etkileri Nelerdir?

Sadece sıvı alımı ile gerçekleştirilen detoks, birçok kişi tarafından tercih ediliyor. Günlük olarak tüketilen suyun içerisine belli başlı sebzeler eklenerek detoks suyu hazırlanabilir. Yeşil detoks çorbaları ile gün içerisinde detoks yapmak mümkündür. Detoks yapmayı alışkanlık haline getiren birçok kişi bulunuyor. Detoks sayesinde vücuttaki zararlı toksinlerden kurtulmak mümkün oluyor. Detoks bağırsak ve sindirim sistemini rahatlatan bir etkiye sahiptir. Gençlik iksiri olarak da tabir ediliyor. Metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeyi kolaylaştırıyor. Kesinlikle uzman kişiler tarafından tavsiye edilmeli ve bilirkişiler tarafından kontrollü bir şekilde yapılmalıdır. Yöntemi ile farklı birçok arınma programı uygulayabilir, vücutta bulunan ödemleri atabilir, antioksidan etkisi ile vücudunuzu arındırabilirsiniz.