Diyet, Genel, Kilo Koruma, Kilo Verme

Fazla Kiloların İnsan Sağlığına Zararı

İnsanların hazır gıda tüketimine yönelmesi, stres dolu bir yaşam, düzensiz uyku ve beslenme derken aşırı kilolara ulaşması önemli problemlerden biridir. Böyle zamanlarda kişiler birçok problem ile karşı karşıya kalıyorlar. Birçok hastalığın tetikleyicisi haline gelen fazla kilolar insanların yaşam kalitesini düşürmesinin yanında hayattan zevk alamama durumuna da neden oluyor. Fazla kilo almak hiçbir insanın istemediği bir durumdur. Bu kiloların neden olduğu problemler şu şekilde sıralanabilir.

 

Akciğerlere Zarar Veriyor

Çok fazla kilo alımı akciğerlerin normalden daha fazla çalışmasına neden oluyor. Bu da akciğerin ömrünün kısalmasına neden oluyor. Bu da ilerleyen yaşlarda merdiven çıkarken, yürürken ya da herhangi bir iş anında kişilerin sağlıklı şekilde nefes almasının önünde bir engel haline geliyor.

 

Kalbi Olumsuz Etkiler

Kalp krizinin en büyük nedenlerinden birisi de aşırı yemek tüketmektir. Çok fazla kilo problemi ilerleyen dönemlerde kalp damarlarının tıkanmasına neden olacaktır. Kalp krizi riskini arttıran bir durum olduğu için kilo alımına dikkat etmek gerekiyor.

 

Tansiyona Neden Olabiliyor

Aşırı kilo alan insanların karşılaşabilecekleri risklerden birisi de yüksek tansiyon problemidir. Yüksek tansiyon problemi insanların yaşamları açısından çok büyük bir risk olarak görülebiliyor. Bu nedenle de özellikle tansiyon hastalarının yeme içme ve kilo alma gibi konulara daha titiz şekilde yaklaşması gerekiyor.

 

Kadın Hastalıklarının Tetikleyicisidir

Kilo almak ya da aşırı kiloya sahip olmak kadınsal hastalıkların da en büyük tetikleyicileri arasında bulunuyor. Özellikle de rahim kanseri ya da meme kanseri gibi problemler aşırı kilodan da kaynaklanabiliyor. Bu rahatsızlıkların riskini arttırmasının yanında adet düzensizliğine de neden olabiliyor. Yumurtalıklarda da önemli sorunlar oluşmasına neden oluyor.

 

Varis Oluşumunu Hızlandırıyor

Aşırı kilo almak insanların bacaklarında varis oluşumuna neden oluyor. Bunun yanında kireçleme gibi ek sorunları da beraberinde getiriyor. Fazla kiloyu vücut taşımadığı için insanlarda çok sık olarak bel ağrıları da görülüyor. Bu tarz rahatsızlıklar insanların hem yaşam kalitesini düşürüyor hem de kendilerine olan güvenlerinde önemli bir sorun haline geliyor. Çok fazla kilo almak daha birçok problemi de beraberinde getirecektir.